ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ ΑΚΑΔ. ΕΤΟΥΣ 2020-21 TΜΗΜΑΤΟΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ

Η δήλωση πρακτικής άσκησης του Τμήματος Ψυχολογίας για το ακαδημαϊκό έτος 2020-21 θα πραγματοποιηθεί στο διάστημα από τις 2 Φεβρουαρίου (10:00 πμ) μέχρι τις 5 Φεβρουαρίου (10:00 μμ). Υπενθυμίζεται ότι δεν έχει σημασία ο απόλυτος χρόνος υποβολής της δήλωσης για την τοποθέτηση των ενδιαφερομένων στους φορείς, αρκεί η δήλωση να υποβληθεί εμπρόθεσμα. Η κατάταξη των φοιτητριών/ών και η τοποθέτησή τους σε φορείς θα ανακοινωθεί στην ιστοσελίδα της πρακτικής άσκησης, στην πλατφόρμα η-Τάξη.

Οι δηλώσεις θα υποβληθούν ηλεκτρονικά ακολουθώντας τον εξωτερικό σύνδεσμο Υποβολή δήλωσης πρακτικής άσκησης στην ιστοσελίδα της πρακτικής άσκησης στο e-class. Η σχετική φόρμα περιλαμβάνει τέσσερις ενότητες:

• Στην πρώτη ενότητα οι ενδιαφερόμενες/οι θα συμπληρώσουν τα προσωπικά τους στοιχεία σύμφωνα με τις οδηγίες.
  • Στη δεύτερη ενότητα θα επιλέξουν έως 30 φορείς πρακτικής άσκησης, κατά φθίνουσα σειρά της προτίμησής τους. Όσες/οι φοιτήτριες/ές έχουν ήδη επιλέξει το "1. Φορέας εκτός καταλόγου ", επαναλαμβάνουν  την επιλογή "1. Φορέας εκτός καταλόγου" σε κάθε τους προτίμηση.  Η σειρά εμφάνισης των φορέων είναι αλφαβητική, με βάση το όνομά τους (δεν γίνεται ομαδοποίηση ανά κατηγορία, όπως στον αναρτημένο κατάλογο των διαθέσιμων θέσεων).
  • Στην τρίτη ενότητα θα απαντήσουν σε μια σειρά ερωτήσεων, οι οποίες θα χρησιμοποιηθούν ως κριτήρια για την κατάταξή τους σε φορείς κατά προτεραιότητα, ανάλογα με τις προτιμήσεις τους. Για κάθε ερώτηση-κριτήριο αναφέρεται το απαιτούμενο δικαιολογητικό.                              Οι φοιτήτριες/ές παρακαλούνται να υποβάλουν τα δικαιολογητικά αυτά στην Επιτροπή Πρακτικής Άσκησης από 8/2/2021 έως 14/2/2021.Τα δικαιολογητικά να αποστέλλονται μόνο στην ηλεκτρονική διεύθυνση  psych.uoa[at]gmail[dot]com, με θέμα: Δικαιολογητικά για τη δήλωση πρακτικής άσκησης
    ΠΡΟΣΟΧΗ: Τα δικαιολογητικά να επισυναφθούν ως αρχεία pdf. Τα σκαναρισμένα έντυπα πρέπει να έχουν όνομα αρχείου– με λατινικούς χαρακτήρες– πρώτα το επώνυμο του φοιτητή και στη συνέχεια τον τίτλο του εντύπου.
  • Στην τέταρτη ενότητα υπάρχει η δυνατότητα δήλωσης συμμετοχής στο πρόγραμμα επιδότησης της πρακτικής άσκησης (ΕΣΠΑ2014-2020). Ο διαθέσιμος αριθμός δικαιούχων του ΕΣΠΑ για το τρέχον ακαδημαϊκό έτος  είναι  308 θέσεις για το Τμήμα Ψυχολογίας.

Με την υποβολή της δήλωσης θα λάβετε επιβεβαιωτικό μήνυμα  μέσω του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου. Παρακαλoύμε ελέγξτε τον φάκελο με τα spam, αν δεν έχετε λάβει την επιβεβαίωση της.

Για τυχόν απορίες ή διευκρινίσεις, οι φοιτήτριες/ές μπορούν να απευθύνονται στην Επιτροπή Πρακτικής Άσκησης μέσω των στοιχείων επικοινωνίας που έχουν αναρτηθεί.

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ